HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

Wielka gratka dla miłośników filmowych festiwali

Film "Miłość", zdobywca Złotej Palmy w Cannes, otworzy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Arcydzieło Michaela Haneke, nagrodzone Złotą Palmą na tegorocznym festiwalu w Cannes, otworzy 19 lipca 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

O sile miłości i poświęceniu

Głównymi bohaterami najnowszego filmu autora "Pianistki" i "Białej wstążki" są Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva), małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka (Isabelle Huppert) mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu.

"Miłość" to kolejny po filmach Carlosa Reygadasa ("Post Tenebras Lux"), Cristiana Mungiu ("Beyond the Hills") i Leosa Caraxa ("Holy Motors") tytuł z canneńskiego konkursu głównego, który trafia do programu wrocławskiego festiwalu.

love.jpg
"Miłość" trafi do polskich kin 2 listopada 2012 roku, tydzień po swojej światowej premierze. Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

Kolor i ruchome malarstwo 

Ale na tym nie koniec niespodzianek. Bohaterem retrospektywy na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie mistrz polskiej animacji Witold Giersz.

Pierwsze filmy Witolda Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową. Przełomem okazał się "Mały western" (1961) - pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia „dużego” westernu, w którym, zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym, porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa, które od tego czasu przeważać będzie w jego twórczości i...

I zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty (najlepszym tego przykładem "Czerwone i czarne" z 1963, pełna suspensu i humoru opowieść o konflikcie między dwiema tytułowymi barwami, z których jedną uosabia toreador, a w drugą wciela się byk).

giersz.jpg


Witold Giersz w swym ruchomym malarstwie doszedł niemal do perfekcji w "Koniu" (1967), urzekającej opowieści o wolnym rumaku, który zwycięża z próbującym go okiełznać człowiekiem, czy w "Pożarze" (1975), dramatycznej impresji przedstawiającej życie wypełnionego zwierzętami lasu, w którym wybuchł groźny pożar. Duże wrażenie robi też, zrealizowana tuż po stanie wojennym, "Gwiazda" (1985), pełna poezji i zadumy opowieść bożonarodzeniowa.

Wszystkie filmy zobaczymy podczas zbliżającego się festiwalu.

Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?