HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

Młodzi i zdolni. Kto dostanie statuetkę Orła 2012?

Na liście nominowanych do Orłów 2012 w kategorii Odkrycie Roku nominacje otrzymali: Adrian Panek, Leszek Dawid oraz Jan Komasa. 

Z jakimi obrazami mamy do czynienia? 

NOMINACJA NUMER JEDEN - "DAAS"

daas.jpg

Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Spolonizowani frankiści szybko włączyli się w kulturalne i polityczne życie Polski jako naukowcy, artyści, powstańcy. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Adrian Panek. "Daas" oprócz nominacji w kategorii "odkrycie roku", otrzymał nominację w kategorii "najlepsze kostiumy".

NOMINACJA NUMER 2 - "SALA SAMOBÓJCÓW"

sala_samobojcow_dominik.jpg

Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze...

"Sala samobójców" to film Jana Komasy jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. I jest to obraz wyjątkowy: pokazany w filmie wirtualny świat awatarów jest równie ważny, jak rzeczywista gra aktorów. 

Film otrzymał w sumie 8 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2012. 

NOMINACJA NUMER TRZY - "KI" 

Ki_roma_gasiorowska.jpg

Ki (Kinga) jest jak tornado. Nim zdążysz zamienić z nią słowo, zamieszka u ciebie ze swoim 2-letnim synkiem, rozleje wino, a do drzwi zapuka wietnamski student, prosząc, żebyś pomógł mu wnieść jej pralkę. Zanim się obejrzysz, poprosi o kilka stów pożyczki i odebranie dziecka z przedszkola. Wykorzysta każdego, kto stanie jej na drodze. Czy zdoła ją zatrzymać facet z zasadami? Świat według Ki jest kolorowy, zachłanny i nigdy nie stoi w miejscu. Ona sama irytuje i fascynuje, nikogo nie pozostawia obojętnym.

"Ki" to film Leszka Dawida. Grająca główną rolę Roma Gąsiorowska otrzymała nominację w kategorii Główna Rola Kobieca. W sumie film otrzymał 3 nominacje do PNF Orły 2012 (oprócz "odkrycia roku" i "główna rola kobieca"
- w kategorii "montaż")

ŹRÓDŁO: Nokids.pl m.in. na podstawie oficjalnych stron filmów

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2012. Kliknij tutaj\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?