HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

Wakacje z adrenaliną, część druga

Lubisz wodę? Porzuć wygodny hotel i sprawdź się w bardziej ekstremalnych warunkach. Co ci szkodzi? Dzieci na brzegu płakać nie będą, zainwestowane w zabawę pieniądze, może się nie zwrócą, ale na pewno zapewnią bezcenne przeżycia.

Sporty, które za chwilę zaproponujemy, możemy uprawiać do końca września (hura, bezdzietnym wakacje nie kończą się z pierwszym dzwonkiem w szkole!), albo i dłużej, jeśli urlop planumy w cieplejszych krajach. Rafting i hydrospeed można bowiem uprawiać wszędzie tam, gdzie są góry i rzeka, a wakeboard i windsurfing - tam gdzie jezioro, morze, ocean.

Więc? Zaczynamy!  
 
RAFTING

rafting.jpg
Spływ pontonem po górskiej rzece to naprawdę zabawa ekstremalna, próba siły i odwagi. Wystarczy wybrać się do turystycznej miejscowości, w okolicy której są góry i wystarczająco duża rzeka, aby załapać się na spływ pontonowy (jednym z popularniejszych są spływy Dunajcem, na odcinku między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą).

I wygląda to tak: jesteśmy wywożeni w górę rzeki, gdzie czeka na nas sprzęt z instruktorem, zakładamy kaski, kamizelki i…. Im większa kipiel, tym silniejsze emocje, tym większa dawka adrenaliny, tym… Trudno opisać słowami to, co się czuje „w trakcie”, łatwiej to, co dzieje się z nami „po” - jesteśmy zmęczeni, ale przedziwnie szczęśliwi.

HYDROSPEED

hydrospeed1.jpg

FOT.: aktivniplanet.si

To nowa ekscytująca forma sportu ekstremalnego, która - podobnie jak rafting – polega na spłynięciu górską, rwącą rzeką, ale nie na pontonie, lecz na specjalnej desce (deska ma wyprofilowany kształt z dwoma uchwytami na ręce i ma nas utrzymać na powierzchni wody).

Jak tym się nią steruje? Balansując ciałem i nogami, które mamy zanurzone w wodzie. Przed uderzeniami i przeszkodami, które mogą stanąć nam na drodze, chroni naszą głowę kask z nausznikami. A reszta ciała? Nie ma lekko – bez siniaków się nie obędzie :).

WAKEBOARD

wakeboarding.jpg
FOT.: extreme.banzaj.pl
 
Wakeboard to nic innego jak ślizganie się po wodzie na desce podobnej do deski snowboardowej, która ciągnięta jest przez motorówkę, czyli coś na wzór nart wodnych, lecz w nowocześniejszej odsłonie.

Czy to trudne? No cóż – do łatwych zapewne nie należy sam start, co prawda silne nogi i ramiona ułatwią zadanie, ale ważna jest też technika, dlatego warto przed rozpoczęciem pierwszego ślizgu zaciągnąć języka u znawcy tematu, a tym powinien być np. człowiek, któremu płacimy za zabawę. A ta jest przednia, bo gdy już wystartujemy...

Bo gdy już wystartujemy i będziemy potrafili utrzymać się na desce, śmigać będziemy po wodzie z zawrotną prędkością. Nie zniechęcajcie się więc, jeśli początkowo coś nie będzie wam wychodziło – wakeboard to prawdziwa frajda.             
 
WINDSURFING

surf.jpgFOT.: chojnice.olx.pl

Windsurfing jest znakomitą formą rekreacji i do tego łatwą do przyswojenia: już po pierwszych kilku godzinach szkoleniowych jesteśmy w stanie samodzielnie poruszać się po wodzie, stojąc na desce i sterując żaglem. Z czasem jesteśmy w stanie pływać szybciej, aż dochodzimy do etapu płynięcia w ślizgu!

Gdzie nauczymy się surfować? Na przykład na Półwyspie Helskim. Dzięki płytkiej wodzie w zatoce, regularnemu wiatrowi i braku podwodnych przeszkód, Hel jest miejscem idealnym dla początkujących. Warto też wyjechać trochę dalej, np. do Chorwacji, na Półwysep Peljesać, gdzie prowadzone są tygodniowe obozy, również dla tej starszej młodzieży :)
 
***
Powodzenia!    

ŹRÓDŁO: Nokids.pl\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?