HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

nordicwalking.jpg


Spacer inny niż wszystkie

Jest w nich magia, mówią ci, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. To doskonały sposób na poprawę kondycji, zauważają fachowcy. Nordic walking podbija świat, Europę, Polskę.

Może więc i ty zostaniesz miłośnikiem tego sportu?

O niebo lepszy od zwykłego marszu

Do uprawiania nordic walkingu wystarczy mieć specjalnie zaprojektowane kije, którymi odpychamy się podczas wolnego lub szybkiego marszu.

I to „odpychanie” odróżnia nordic walking od zwykłego spaceru. Podczas tego ostatniego angażujemy przede wszystkim mięśnie nóg, w trakcie nordic walkingu pracują wszystkie: łącznie z mięśniami ramion (regularne uprawianie tego sportu buduje tricepsy i bicepsy), klatki piersiowej, brzucha, karku i barków.

Poza tym, dzięki kijkom, nasza równowaga w trakcie spaceru nie jest zagrożona, stawy są bezpieczne, marsz stabilny i to bez względu na nawierzchnię.

Dla chudych, grubych i sercowców 

Oprócz wzmacniania mięśni, nordic walking poprawia naszą kondycję, rozwija siłę i wytrzymałość ramion, dba o formę, a czas spędzony na świeżym powietrzu pozwala organizmowi się dotlenić. Poza tym, to doskonały sposób na pozbycie się stresu i spędzenie miłych chwil z przyjaciółmi.

No i jeszcze jedno: spalanie podczas nordic walkingu jest intensywniejsze niż podczas marszu i to o około 40 procent! Jeśli więc ktoś chciałby schudnąć, bez wkładania w to dużego wysiłku, bo nogi - nie wiadomo jak - ale sam niosą przy miarowym odpychaniu się kijkami, powinien spróbować. Jeżeli chce utrzymać idealną wagę - też. 

Jest również dobra wiadomość dla sercowców. Uprawianie nordic walking usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Pobór tlenu, w zależności od siły, jaką wkładamy w odpychanie się kijami, zwiększa się przeciętnie o 20-58 procent; bicie serca - o kilkanaście (szybciej bijące serce pompuje więcej krwi do obiegu, a to zmniejsza ryzyko zawału).

Dla starszych ruch, dla młodych wyzwanie

I nie jest tak, jak niektórym się wydaje, że nordic walking jest sportem dla staruszków. Oczywiście, dla nich to idealna forma aktywności i wypoczynku, ale dla trochę młodszych i tych całkiem młodych intensywny i regularny trening to wyzwanie.

Efektywniejszy niż jogging, modniejszy niż jazda na rowerze, ma coraz więcej fanów w całej Europie. Nordic walking bowiem to nie tylko sport, ale i styl życia. W byciu fanami tych magicznych kijków przodują Niemcy i Austriacy. Wstydzić nie muszą się Szwajcarzy, natomiast w Finlandii…

Finlandia to królestwo nordic walkingu. To w tym kraju został wymyślony, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, i to dość dawno, bo już w latach dwudziestych XX wieku, choć prawdziwy rozkwit nordic walking przeżył dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

W Polsce za kije chwycili m.in. sportowiec Robert Korzeniowski, piosenkarka Urszula Dudziak i podróżniczka Martyna Wojciechowska. 

W lesie z gumą, nad morzem ze szpikulcem

Jest jeszcze jedna zaleta nordic walkingu. Można uprawiać go wszędzie: w miejskich parkach, na podmiejskich terenach zielonych, polach, drogach. Daleko od domu lub całkiem blisko. W lesie, górach i nad morzem. O każdej porze roku i o każdej porze dnia. Można w tygodniu, w weekend i podczas urlopu, bo kijki - szczególnie te składane, choć specjaliści polecają jednoczęściowe - zmieszczą się do każdego bagażnika, plecaka czy torby.

No właśnie, kije. Po pierwsze, muszą być dobrane do wzrostu (przy kupnie warto zastosować przelicznik: wzrost x 0,68 długości kija dla osób wysportowanych i wzrost x 0,66 dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie); po drugie - muszą być z dobrego materiału, który jest lekki i trwały (najlepsze są te z włókna szklanego i węglowego), po trzecie - powinny mieć dobrą końcówkę: szpikulec z hartowanej stali na śnieg, piasek, tereny leśne i gumową na twarde podłoże, np. asfalt (gumową nakładkę nakłada się na szpikulec). 

Jeśli będziemy o tym wszystkim pamiętać, nordic walking może stać się naszym pomysłem na życie. Poważnie. 

ŹRÓDŁO: Nokids.pl 
FOT.: olx.pl

 \
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?