HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

1310071_preparing_stuffed_peppers.jpgJedz więcej warzyw, mniej zapłacisz za leczenie 

Przejście na zdrowszą dietę w średnim wieku oznacza obniżenie kosztów opieki zdrowotnej na starość - wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców.

Dotychczasowe badania wskazywały, że zdrowa dieta, ograniczenie palenia i wzrost aktywności fizycznej mogą ograniczyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu i raka w starszym wieku. Niewiele jednak badań uwzględnia ekonomiczne konsekwencje zmiany stylu życia.

Naukowcy z Northwestern University w Chicago objęli badaniami 1 tys. 70 mężczyzn w wieku 40-55 lat, którzy nie chorowali dotąd na serce. W badanej grupie zebrano informacje na temat ilości spożywanych warzyw i owoców przez każdego uczestnika w roku 1959. Po 25 latach oceniano roczne koszty ich leczenia i okazało się, że...

Okazało się, że mężczyźni o wysokim spożyciu warzyw mieli najniższe roczne wydatki na leczenie - około 11,4 tys. dolarów - i najniższe wydatki na leczenie chorób układu krążenia, podczas gdy koszt leczenia osób z grupy o najniższym spożyciu warzyw wynosił prawie 15 tys. dolarów.

Jak podkreślają autorzy, wyniki nie uległy zmianie nawet po uwzględnieniu czynników zwiększających ryzyko chorób serca, jak wiek, otyłość, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, palenie i inne.

"Nasze odkrycie dowodzi, ze zwiększenie ilości zjadanych owoców i warzyw w średnim wieku, może wpływać nie tylko na lepsze zdrowie w przyszłości, ale też znacznie obniża koszty opieki zdrowotnej w starszym wieku" - powiedziała prof. Martha L. Daviglus, która prowadziła badania. Badaczka podkreśla, że te wyniki są szczególnie istotne w obliczu postępującego starzenia społeczeństw krajów rozwiniętych.

ŹRÓDŁO: www.eurekalert.org\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?