HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

1238683_untitled.jpgProces starzenia można odwrócić?

Prawdopodobnie już niedługo możliwe będzie stworzenie tabletki, która pozwoli odwrócić proces starzenia.


Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy, o czym donosi serwis dailymail.co.uk.

Myszy odmłodniały

Rezultaty badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, a dokładniej przez doktora Ronaldo DePinho, opublikowane zostały w prestiżowym periodyku naukowym "Nature". Doktor DePinho jest pierwszą osobą, której udało się odwrócić proces starzenia się u zwierząt. Swój eksperyment naukowiec przeprowadził na myszach.

Przed rozpoczęciem terapii, skóra, mózg oraz pozostałe organy były w podobnym stanie, jak u 80-letniej osoby. Po tym, jak do organizmu myszy trafił specyfik aktywujący kluczowy enzym, organizm zwierząt wytworzył tak wiele nowych komórek, że myszy odmłodniały.

  - Odnosząc ten eksperyment do ludzi, mamy do czynienia z 40-letnią osobą, która wyglądała na lat 80. Po zastosowaniu naszej terapii udało się przywrócić jej zdolności, jakie ma osoba w wieku lat 50. To oznacza, że taki proces "odmładzania" naszego organizmu jest możliwy - mówi cytowany przez serwis naukowiec.

Najważniejszą rolę w tej terapii odgrywają telomery, czyli fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Z biegiem czasu stają się one coraz krótsze, aż w końcu zanikają, co doprowadza komórkę do śmierci. Jeden z enzymów, telomeraza, posiada właściwości, które pozwalają odbudować te struktury.

Ryzyko jest zawsze

DePinho przekonuje, że podany w odpowiednim momencie enzym może zatrzymać groźne dla organizmu człowieka choroby. Dodaje jednocześnie, że jest to ważny, ale nie jedyny czynnik, który odpowiada za starzenie się organizmów. Niestety, podwyższony poziom telomerazy niesie za sobą ryzyko wystąpienia nowotworów.

Dr Steven Artandi, który także prowadzi badania nad telomerazą, potwierdza, że to ważne odkrycie, ale zaznacza, że minie jeszcze wiele lat zanim na rynek farmaceutyków trafi tabletka, która będzie w stanie zatrzymać proces starzenia się organizmu.

ŹRÓDŁO: dailymail.co.uk\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?