HOME

SAMO ŻYCIE
Tacy jesteśmy
INFORMACJE
Bezdzietni przepytani
WASZYM I ICH ZDANIEM
Subiektywny przegląd mediów
NAUKA
Aktywnie i zdrowo
PODRÓŻE
Co tam, panie, w kulturze?
NA DUŻYM EKRANIE
O nas
MĄDRE MYŚLI
Kontakt z redakcją

   

me_and_you.jpg

W Polsce jest coraz więcej bezdzietnych małżeństw

Zdaniem doktor Aliny Kalus z Uniwersytetu Opolskiego bezdzietnych małżeństw jest w Polsce około 30 procent. Czy to rodzicielstwo odroczone tylko, czy wykluczone?

Z badań pani doktor, która zajęła się tym tematem, wynika, że… Po pierwsze - małżeństw, które mają problemy z płodnością, jest około 20 procent. Po drugie - można przyjąć, iż liczba związków bezdzietnych z wyboru sięga od ok. 6 do ok. 10 procent. I w końcu po trzecie - zjawisko świadomej bezdzietności narasta, zwłaszcza wśród najmłodszych polskich małżeństw.

Taka decyzja nigdy jednak nie należy do łatwych. Istnieje szereg stereotypów na temat rodziny bez potomstwa. W powszechnym odczuciu społecznym niemal zawsze kojarzy się z bezpłodnością i nieszczęściem. Tymczasem, jak pokazują wyniki badań dr Aliny Kalus...

Z badań wynika, że bezdzietni z wyboru na ogół są dobrze wykształceni, otwarci i przyjaźnie ustosunkowani wobec otoczenia. Mają świadomość alternatywnych źródeł osiągania satysfakcji życiowych poza prokreacją, potrafią z nich korzystać i cieszyć się życiem.

Innym stereotypem jest przekonanie, że na świadomą bezdzietność decydują się ludzie samolubni, zapatrzeni w siebie, wyobcowani, bojących się odpowiedzialności. 

Doktor Anna Giza, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka pracy "Rodzina a system społeczny" twierdzi, że jest wręcz przeciwnie. Młodzi ludzie, którzy świadomie decydują się nie posiadać dzieci, są zazwyczaj bardzo odpowiedzialni. Widzą, że muszą walczyć o miejsce na rynku pracy, dokształcać się. Mają świadomość, jaką odpowiedzialność niesie urodzenie dziecka. Nie chcą, żeby ich dzieci były zaniedbane, czy nieszczęśliwe.

ŹRÓDŁO: na podst. materiałów seriwsów tematycznych\
Motto na najbliższe dni 

"Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie
."
 

Hezjod


SONDA

Kiedy mówisz dzietnym, że nie masz
z partnerem/ką dzieci, bo nie chcecie
ich mieć, ci albo mówią wam wprost,
albo tak reagują, że możesz być
pewna/y, że myślą o was
co następuje: 


  egoiści
  pasożyty
  ... a na emerytury nie ma, kurcze, komu pracować
  ... i dziwić się, że nasze polskie społeczeństwo tak się starzeje
  liczą się imprezki i wygodne życie?
  jeszcze zmienicie zdanie
  bez dzieci nie ma rodziny
  nie wiecie, co tracicie
  o, nie lubimy mieć zbyt dużo obowiązków, czyż tak?
  kariera ważniejsza jak mniemam?